Mozaik Zemin Kaplama

  Günümüzdeyse mozaikler mobilya dekorasyonundan yer kaplamalarına, bina kaplamalarından oda bölmelerine kadar birçok farklı yerde kullanılmaktalar. Detaylı bilgi ve sipariş için irtibat : 0546 778 84 17

   
       
       Pazara sunulan yeni mozaik koleksiyonları dekorasyon uygulamaları için farklı ve yaratıcı fikirlere ortam hazırlıyor. Bir arada veya ayrı ayrı kullanılan parlak madenler, titrek ışıklı cam parçaları son dönemde dekorasyonun en gözde parçalarından oldu. Mimar ve tasarımcılar, mozaikler sayesinde mutfaktan banyoya çok şık görünümler yaratabiliyorlar.


      
       Mozaik pazardaki en popüler zamanını yaşıyor. Şekillerinden, dokularına ve renklerine her yıl gelişim içinde olan mozaiklerin ürün kalitesi de imalatçılar tarafından yükseltilmeye devam ediyor. Yeni ürün gelişimi yaratıcı tasarımlar için ilham kaynağı olurken bu sayımızda çok yönlü özellikleriyle mozaik konusunda değinmek istedik.


      
       Detaylı desenlerle yapılan zemin ve duvarlar, ilgi uyandırdığı kadar tercih konusu da oluyorlar. Aslında bu çeşit uygulamalar yüzyıllar öncesine dayanıyor. Müze, kilise veya diğer tarihi binalarda sık sık rastlayabileceğimiz detaylı desenler bugün mutfak ve banyolarımızda kullandığımız bordürler de yer alıyor.


      
       Pazara yeni çıkan mozaik koleksiyonları farklı uygulamalar için yaratıcılığı da arttırıyor. Bugünlerde tek renkli veya kat kat gölgeli mozaik seramikler yaşam alanlarımızdaki yer ve duvar yüzeylerinde kullanılıyor. Buna ek olarak, ticari alanlarda, özellikle de hastane, otel, restaurant veya spa alanlarında daha şık ve farklı ortamlar yaratmak amaçlı olarak sıklıkla tercih ediliyorlar.

   
       
       Mozaik sözlük anlamıyla; küçük, birbirinden farklı, üç boyutlu parçaları bir yüzey üzerinde yan yana getirerek resim oluşturma tekniği ve ortaya çıkan eser olarak tanımlanıyor. İlk olarak 5000 yıl önce Sümerler tarafından ev duvarlarına batırdıkları çömlek parçalarıyla yaratılan bu tekniğin günümüzde iki biçimi uygulanıyor:
      


       Genelde çimentodan oluşan zemin malzeme üzerine parçacıkları batırmak. Tutkalla yapıştırılmış parçaların aralarına sıva döşemek. Parçacık olarak ise seramikten metale, ahşaptan cama kadar çok çeşitte, şekilde ve büyüklükte malzeme bir arada kullanılabiliyor.


      
       Mozaik deyince çoğumuzun aklına Roma İmparatorluğu zamanında yaratılan eserler gelir. Daha çok şehir kaldırımlarında, meydanlarda, ev avlularında kullanılan, sırlı seramikten yapılmış bu mozaiklerin parçaları birkaç milimetre kadar küçük olabilmektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesinde bulunan ve Zeugma antik şehrindeki villalardan çıkarılan mozaikler de bu dönem eserlerinin en güzel örnekleri arasındadır.


      
       Duvar ve tavan mozaikleri konusunda uzmanlaşan Bizanslılar ise parçacık olarak İtalya\'da üretilen ve kalın, renkli camdan oluşan plakalar Smalti (henüz yazılmamış)” Smalti) kullanmakla ünlüdürler. Bu dönemde, camlar, ışığı daha iyi yönlendirebilmek için farklı açılarda ve sıvasız olarak yerleştirilirdi. Bu nedenle bazı desenlerde, camların arkasına gümüş ya da altın yapraklar yapıştırılıyordu.
      


       Daha çok dini görüntüler betimleyen Roma mozaiklerinin aksine Bizanslılar aristokrasinin de mozaiklerini yarattılar. İslam kültürü ise mozaik desenlerine getirdiği matematiksel zenginlikle ünlüdür. Yer yer cam küpler ve taşlar kullanılmış olsa da, İslami eserlerde, genelde, desen için özellikle üretilmiş, daha sonra, kenarları elde zımparalanarak boşluksuz yan yana çini plakalar kullanılmıştır.
      


       Barcelona\'nın meşhur Guell Parkı da mozaikleriyle dünyaca bilinir. Mimar Antoni Gaudi, Guell Parkındaki koltukları mozaikle kaplayarak tekniğe yeni bir uygulama kanalı açmıştır. Bu mozaikler, farklı amaçlarla yaratılmış seramik ürünlerin yeniden düzenlenmesiyle meydana geldikleri için kolaj tekniğinin ilk örneği olarak da gösterilebilir.

   
       
       Gaudi\'nin uyguladığı seramik kaplama tekniğinin özgün adı “trencadis” tir ve Katalanca bir sözcüktür. Kullanılmayacağı, bir işe yaramayacağı varsayılan seramik ve cam parçalarıyla bir binanın giydirilmesidir. Aralarında Chagall ve Picasso\'nun bulunduğu birçok modern sanatçı da eserlerini mozaik şeklinde ortaya koymuş, mozaik eserlerin konularına zenginlik katmışlardır.


      
  Ruh Halinizi Değiştirmek İçin
        Günümüzdeyse mozaikler mobilya dekorasyonundan yer kaplamalarına, bina kaplamalarından oda bölmelerine kadar birçok farklı yerde kullanılmaktalar. Desenlerin konuları soyut kavramlardan hiper-realist portrelere kadar çeşitlilik kazanmış durumda.

   
       
       İşte bu şekilde mozaik koleksiyonları modern tasarımlarıyla çağdaşlaşırken, hem ev ve yaşam alanlarında hem de ticari alanlarda daha sıra dışı dekorasyonlara ilham veriyorlar. Aslında mozaikler ister parlak ister mat olsun fark etmiyor. Her zaman arzu edilen bir hava uyandırabilecek güçteki bu objeler ruh halinizi değiştirmek ya da ortamı farklılaştırmak adına son derece etkililer.


       
       Teknolojideki gelişmelerle, renk, doku ve ölçülerinde estetik kaliteyi arttıran mozaik imalatçıları göz alıcı ürünler yaratmak adına ciddi çalışmalar yapıyorlar

  Detaylı bilgi ve sipariş için irtibat : 0546 778 84 17


  © Your Company. All Rights Reserved.

  Asma Tavan - Duvar Dekorasyon - Dekoratif Panel - Anındabul

  Free Joomla! templates by Engine Templates